Vannarbeid i Norge

Vannarbeid i Norge er en ganske ny sport, og for å etablere den har vi hatt mye inspirasjon, støtte og hjelp av portugisiske utøvere og dommere.

Første gangen vi alle ble introdusert for vannarbeid her i Norge (med unntak av de få interesserte som hadde kontakter direkte i Portugal) var gjennom Portisposten i 2009, da Anne Nordheim fikk Rodrigo Pinto til å poste en hilsen. Bildet viste hans hunder hoppende fra en fiskebåt, og vi drømte nok alle om å få se hunder jobbe på den måten.

Rodrigo i Portugal med de to norske hundene Milla og Arti på besøk.

Rodrigo Pinto er en ildsjel fra Lagos som sammen med sin familie, lever og ånder for portugisisk vannhund og vannarbeidet hver dag, året rundt. Og i 2011 fikk han belønning for strevet! Lagos kommune dedikerte en strand kun for trening av portugisiske vannhunder! Denne begivenheten ble også publisert i Portisposten, og vi gledet oss med vannmiljøet i Portugal. For en drøm å ha en helt egen strand kun til trening av portugisisk vannhund!

Også i samarbeide med den svenske vannkomiteen var Silvino tilbake i 2015 for å gi både norske og svenske dommere litt påfyll ved en samling i Sverige.

I Portugal er Vannarbeid en offentlig godkjent sport/prøve, og i 2016 ble prøvene også en del av championat-tittelen for den portugisiske vannhunden.

Også vi i Norge kan takke Rodrigo for å ha smittet oss med gleden over å se portisene våre jobbe i vannet. Og kontakten mellom han og hans venner i Norge har utviklet seg gjennom deling av erfaringer og også hunder.

Vinteren 2017 sendte styret i Raseklubben ut en spørreundersøkelse med generelle spørsmål om portisens hverdag i Norge. Av over 600 besvarelser, ytret nesten 160 at de var interessert i å prøve denne sporten med hunden sin. Det håper vi de får lov til å vise oss fremover!

Samarbeidspartnere

Tusen takk til våre samarbeidspartnere Silvino Macau og Rodrigo Pinto. Og også den svenske raseklubben og deres Vattenkomite for godt samarbeid.

Og aller mest takk til Vannkomiteen, dommere, trenere og klubben som har satset på dette. De to siste årene har vi faktisk hatt steder med vanntrening året rundt; på stranda om sommeren og i basseng om vinteren.